Florysta idealny – kim jest i jak go szukać?

Często dostaję od Was wiele pytań odnośnie naszej współpracy. Osoby, które nie miały wcześniej doświadczeń związanych z organizacją ślubu, mogą czuć się nieco zagubione w szerokiej ofercie usługodawców, różnorodności motywów przewodnich, czy wielości wyborów, przed którymi są stawiane. Pomyślałam, że to świetny pomysł, aby odpowiedzi mogły dotrzeć do większej grupy osób zabierających się za organizację swojego ślubu. Postanowiłam więc, co jakiś czas zamieszczać wpisy, które powinny ułatwić Wam rozmowy z florystami. Pozwolą dobrze przygotować się do spotkań i znaleźć odpowiednią osobę, która udekoruje Waszą uroczystość.
Kim jest florysta idealny? Kiedy i od czego zacząć go szukać? 
Istnieje kilka dróg, aby dotrzeć do przystanku, na którym będzie na Was czekał florysta idealny. Pamiętajcie, że we współpracy przy tego typu uroczystościach ważne jest nie tylko portfolio usługodawcy, ale również to, czy nadajecie na tych samych falach. Często przygotowaniom towarzyszy stres i nieprzewidziane sytuacje. Warto wtedy mieć wokół siebie osoby doświadczone, z którymi świetnie się dogadujecie. Daje to poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że jesteśmy w dobrych rękach. Czasem zdarza się, że już po kilku zdaniach zamienionych przez telefon czujemy, że doskonale rozumiemy się z rozmówcą. Wyprzedzamy nawzajem swoje słowa i w lot udaje się uchwycić planowany klimat uroczystości. To sygnał, że trafiliście do odpowiedniej osoby. A skoro do niej zadzwoniliście, to znaczy, że coś Was do niej zaprowadziło. Być może publikowane portfolio  zwróciło Waszą uwagę, a może bawiliście się na weselu, gdzie wykonane przez nią dekoracje zrobiły na Was wrażenie. A może to Wasz fotograf, który widział już nie jedno i z pewnością jest estetą, polecił Wam kogoś godnego uwagi? Wszystkie te sposoby sprawdzą się idealnie. Osoby polecane przez znajomych czy rodzinę są już sprawdzone w boju i ich prace zapewne mogliście podziwiać osobiście na żywo, bawiąc się na weselisku. Decydując się na taką florystkę, będziecie wiedzieli, czego możecie się spodziewać oraz jak wyglądała współpraca. „Poczta pantoflowa” jest nieocenioną pomocą przy wyborze. Jeśli jednak nie macie nikogo z doświadczeniem w organizacji ślubu w swoim otoczeniu, musicie poświęcić swój czas na przekopywanie czeluści internetu. Oglądajcie! Wpisujcie hasła, które pomogą Wam znaleźć florystów z Waszej okolicy lub pytajcie na grupach ślubnych. Kiedy już będziecie mieli grono kilkunastu polecanych pracowni czy kwiaciarni, oglądajcie zdjęcia ich realizacji. To bardzo ważne, aby przejrzeć dużo prac jednej osoby. Wtedy będziecie w stanie ocenić czy jej styl Wam odpowiada, czy czymś się wyróżnia, czy stosuje rozmaite gatunki roślin i dzięki temu każda aranżacja jest wyjątkowa. Spośród wszystkich wybierzcie 3 pracownie, które zrobią na Was najlepsze wrażenie i umówicie się na spotkanie. Zawsze spotkanie „oko w oko” pozwoli Wam się lepiej poznać, łatwiej ustalić pewne rzeczy i omówić sposób współpracy.
Od razu zaznaczę, że wysyłanie dziesiątków maili z pytaniami o ofertę, uważam za kiepski pomysł. Musicie wiedzieć, że aby przygotować projekt i jego wycenę, potrzeba sporo informacji i czasu. Wysyłając taśmowo pytanie o cenę dekoracji ślubnej do kilkudziesięciu firm, możecie dostać propozycje ze skrajnie różnymi cenami, które będą zawierały różne elementy. Jest to spowodowane tym, że często każda pracownia wycenia przez pryzmat swoich wcześniejszych doświadczeń. Trudno je ze sobą zestawiać i porównywać.
Musicie zadać sobie pytanie, czy cena jest dla Was najważniejszym czynnikiem przy wyborze florysty. Czego oczekujecie od dekoracji swojej uroczystości? Czy szukacie czegoś, co zapadnie w pamięć Waszym gościom? (Zapewniam, że piękną aranżację uroczystości docenią nawet laicy) Czy chcecie, aby oprawa kwiatowa była pięknym dopełnieniem zdjęć, które zostaną z Wami na dłużej? A może zależy Wam, aby wyróżnić się i pokazać poprzez dekorację swój charakter? Wszystkie te oczekiwania spełni florysta idealny. Wystarczy dać mu odrobinę wolnej ręki, zdać się na jego profesjonalizm i doświadczenie, a z pewnością będziecie mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy.
Jeśli chodzi o to, kiedy rezerwować terminy, odpowiedź może się różnić w zależności od miasta czy regionu. Niektórzy dekoratorzy miewają zajęte terminy na 2 lata do przodu, u innych możecie zamówić usługę nawet miesiąc wcześniej. Dlatego dobrze zrobić niewielki rekonesans dużo wcześniej. Zadzwońcie do kilku kwiaciarni bądź pracowni i zapytajcie z jakim wyprzedzeniem należy dokonać rezerwacji terminu na usługę dekorowania ślubu. Nawet kiedy jeszcze sami nie znacie zakresu dekoracji, jaki będzie wchodził w grę, będziecie wiedzieli kiedy warto zabrać się za to na poważnie. Kiedyś jedna z moich klientek powiedziała mi zdanie, które utkwiło mi w pamięci i które często przywołuję: „Jeśli rezerwujemy terminy dużo wcześniej, to wybieramy usługodawców, z którymi CHCEMY współpracować. Kiedy zostawiamy to na ostatnią chwilę, MUSIMY zadowolić się tymi, którzy mają wolny termin”. Zgadzam się z tym w 100% !